Визначення строків призначення пенсій особам, які проживають (проживали), на території, де ведуться бойові дії або на тимчасово окупованій території

Дата: 23.05.2023 10:38

15.04.2023 набрав чинності Закон України від 20.03.2023 № 2981-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пенсії особам, які проживають на тимчасово окупованій території або на території, на якій ведуться бойові дії» (далі – Закон № 2981).

З урахуванням внесених змін тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24.02.2022, пенсія призначається:

•  за віком – з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку;
  •  по інвалідності – з дня встановлення інвалідності;
  •  у зв’язку з втратою годувальника – з дня, що настає за днем смерті годувальника;
  •  за вислугу років – з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24.02.2022.

Отже, умовами для призначення пенсії із зазначених термінів є:

•  звернення за призначенням пенсії в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування;

•  строк звернення за призначенням відповідної пенсії, передбачений частиною першою статті 45 Закону № 1058, не сплив станом на 24.02.2022;
  •  звернення осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а термін «Тимчасово окупована Російською Федерацією територія України» вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії зазначеним особам визначається з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, з якого призначено пенсію.

Страховий стаж та заробітна плата обчислюються по місяць, що передує місяцю набуття права на призначення пенсії.

Якщо особам, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, та яким у період з 24.02.2022 до набрання чинності Законом № 2981, пенсію призначено з дня звернення, за їх бажанням (за їх зверненням) обчислення пенсії здійснюється згідно з вищезазначеним.

заступник начальника

Головного управління                                                 Ольга ГАЛИНТОВСЬКА

Єлизавета Познякова