Про заборону спалювання сухих рослинних залишків та сміття

Дата: 17.07.2020 14:16

Шановні громадяни!

На жаль, у нас прийнято спалювати опале листя та сміття. Під час такого паління повітря в населених пунктах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів.

Чим шкідливе спалювання опалого листя,  сухої трави та сміття?

При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати в людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

Коли горить різноманітне сміття, то суттєво посилюється забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакету, у повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки, які сприяють респіраторним захворюванням. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, вони можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Часто біля вогнищ можна побачити дітей, вплив диму на їхні організми особливо небезпечний.

Спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу для природи: з листям згорають зимуючі корисні комахи; руйнується ґрунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми), відбувається збіднення ґрунту; знищується насіння і коріння трав'янистих рослин; пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння; у 2-4 рази зростає глибина промерзання ґрунту.

Крім того, зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків, погіршується видимість на дорогах, збільшується ймовірність ДТП.

Нагадуємо!

Розведення вогнищ, спалювання листя, рослинності, сміття

заборонено законодавством України та передбачає адміністративну і кримінальну відповідальність

із відповідним накладенням штрафів.

Спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки норм чинного законодавства:

- статті 50 Конституції України;

- статей 9 та 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;

- статті 16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»;

- пунктів 3.6.14., 3.7.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій;

- пунктів 3.6., 6.4.2. Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах України, Закону України «Про благоустрій у населених пунктах».

Ці дії є порушенням державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу:

• на громадян –  від двадцяти (340 грн.) до вісімдесяти                           (1 360 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1 700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Шановні земляки!

Будьмо відповідальними!

Подбаймо про своє здоров’я та здоров’я наших дітей!

Бережімо природу й навколишнє середовище, адже нам тут жити!                                                                                                                                                                  Сільська рада