Історична довідка
Аби видобути перлину, потрібно зануритися у глибину моря.
Наприкінці ХХ століття під час проведення реформування і приватизації державних підприємств, що супроводжувалися реорганізацією та ліквідацією чималої кількості підприємств, виникла загроза втрати «кадрових» документів, що велися в період діяльності підприємств.
Під час роздержавлення підприємств документи виявилися «нічийними». При цьому далеко не завжди приділялась належна увага збереженню документації з особового складу (про періоди роботи і заробітної плати працівників). На жаль, у разі ліквідації чи реорганізації підприємств безвідповідальність посадових осіб часто позбавляла колишніх працівників права на справедливе нарахування пенсій. І тому, документи деяких реформованих та ліквідованих підприємств та організацій втрачені, інші перебувають під загрозою втрати. В тих документах – долі людей, відпрацьовані ними кровні трудодні, стаж, дані про заробітну плату і інше.
Покласти край такій ганебній практиці покликані трудові архіви.
Суттєві зміни в суспільному житті України призвели до створення трудових архівів, що взяли на себе функцію соціально-правового захисту працівників ліквідованих підприємств. Немає жодної людини, якій би не знадобилося протягом життя встановити біографічні факти та факти трудової діяльності. Рано чи пізно всім доводиться звертатися до архівів.
І тому, Вознесенською районною державною адміністрацією, у 2004 році було ґрунтовно вивчено питання про стан централізованого тимчасового зберігання архівних документів, які мають велике значення для забезпечення соціальних прав громадян і захисту інтересів держави.
Враховуючи також інтереси територіальної громади району, яка має потребу в отриманні архівних документів, для забезпечення реалізації прав та законних інтересів громадян. Вознесенською районною державною адміністрацією було розглянуто у 2004 році пропозицію про створення Трудового архіву Вознесенського району.
Розглянувши клопотання Вознесенської РДА про виділення приміщення для розміщення Трудового архіву, сесія Прибужанівської сільської ради виділила приміщення для архіву. На той час архів був розміщений в приміщенні адмінбудинку Прибужанівської сільської ради.
На даний час, Комунальна установа «Трудовий архів Прибужанівської сільської ради Вознесенського району» розміщений в приміщенні Прибужанівської амбулаторії за адресою :
56523 с. Прибужани вул. Одеська,2-а
Вознесенський р-н Миколаївська обл.
Отже, в Трудовому архіві, відповідно, зберігаються документи про трудову діяльність людей. Головним чином, це накази керівників підприємств, установ і організацій з особового складу, відомості нарахування заробітної плати, які мають термін зберігання 75 років.
Саме передача документів до архіву врятувала їх від втрат.
Усі документи, які зберігаються в архіві, є найважливішою складовою інформаційної соціальної спадщини району. Все це необхідно зберегти для задоволення потреб громадян. Основний обов’язок працівників трудового архіву – зберігання документів у такому фізичному стані, щоб вони були доступними для отримання інформації, носіями якої вони є. Працівники архіву та місцева влада, вживають заходи, спрямовані на поліпшення умов зберігання та фізичного стану документів, а також своєчасну видачу затребуваних довідок.
Географія запитів дуже велика. Тематика запитів різноманітна. Щодня до нашого архіву надходять запити і саме від даних зазначених в документах
з особового складу буде залежати зміст відповіді певного архівного документу.